Materiál

Všetky výrobky značky ColoMBiana sú postavené na rovnakých hodnotách - ekologickom cítení, tradíciách, trvácnosti, férovom prístupe k ľuďom a kvalite. Praktickosť, pohodlie, nadčasovosť, hľadanie ženskosti v jednoduchosti, zameranie na detail a variabilita v nosení sú nosnými piliermi našej filozofie a produktov.

La Tagua

Originalita a jedinečnosť šperkov coloMBiana má pôvod vo vzácnom materiáli La Tagua, z ktorého sú vyrobené. Exotický plod z tropických pralesov je najkrajšou vzorkou kolumbijskej prírody, ktorá vám v kombinácii s európskou iskrou vnesie výnimočnosť do každého dňa.

Vzácny materiál La Tagua má pôvod v kolumbijskom dažďovom pralese.

La Tagua (slonovinovec) je plod palmových stromov, ktoré rastú v tropických dažďových lesoch Južnej Ameriky. Je jediným rastlinným produktom, ktorý je svojím zložením, tvrdosťou a farbou takmer identický so slonovinou zvierat. Semenám plodu La Tagua sa preto tiež hovorí „rastlinná slonovina". V minulosti sa z rastlinnej slonoviny vo veľkom vyrábali gombíky. Po 2. svetovej vojne však prírodný materiál vytlačili lacné plasty dovezené z Číny.

 

 

Kým sa z plodu La Tagua stane šperk, prejde niekoľko mesiacov. Tieto tropické plody rastú na palme vo veľkých trsoch, ktoré po dozretí odpadnú zo stromu.

 

 

 

Vnútri každého z nich je niekoľko orechov rozličnej veľkosti, ktoré sú plné sladkej tekutej dužiny. Aby sa dali opracovávať, sušia sa na slnku najmenej tri mesiace. Jadrá po vysušení stvrdnú na kameň a vylúpnu sa z hrubého obalu.

 

 

Takto domorodí obyvatelia získavajú surový materiál, ktorý sa ďalej ručne obrusuje do biela, krája, opracováva do požadovaných tvarov a farbí čisto prírodnými farbivami.

 

 

Každý šperk coloMBiana je unikátny vďaka prírodnému materiálu, ktorý sa môže líšiť veľkosťou, tvarom a farbou. Punc kvality a originality mu dodáva stopercentná ručná práca.


Pravidelne sa vraciam do Kolumbie, kde každý kúsok prejde mojimi rukami. Z hotového a starostlivo vybraného materiálu pre vás napokon s láskou vyrábam šperky, ktoré majú príbeh.

 

Šperky z plodov La Tagua sú organické, ekologické a skrývajú v sebe silný etický rozmer. Som hrdá, že vďaka nim pomáhame ľuďom i prírode.

 

 

 

Chránime slony

Používaním alternatívnej slonoviny obmedzujeme poľovanie na slony. Na každej palme sa ročne urodí približne 25 kg plodov La Tagua, čo predstavuje hmotnosť klov jedného slona.

 

Neubližujeme stromom

Plody La Tagua po dozretí prirodzene odpadnú na zem. Z prírody čerpáme len toľko materiálu, koľko nám sama ponúka.

 

Zabraňujeme
vyrubovaniu pralesov

Domorodí obyvatelia amazonského pralesa sa pôvodne živili vyrubovaním lesa na ornú pôdu. Keď sa La Tagua stala zdrojom ich obživy, začali si svoju prírodu opäť chrániť.

Sme fair trade

Fair trade zabezpečuje pre domorodých obyvateľov, podieľajúcich sa na výrobe šperkov coloMBiana, spravodlivý podiel na zisku.

Podporujeme
miestnych obyvateľov

Poskytujeme pracovné príležitosti pre konkrétne kolumbijské rodiny. Aj vďaka šperkom coloMBiana sa dnes miestni obyvatelia môžu znova venovať svojmu remeslu.

Ľan

Ľanové oblečenie, ktoré vyrábame, je prirodzeným pokračovaním značky ColoMBiana. Ľan pretkáva naše životy už 10 000 rokov. Je to jedna z prvých rastlín, o ktorú sa človek začal cielene starať. Napriek početným historickým a klimatickým zmenám pretrvala až do dnešného dňa a vo všetkej skromnosti nám pripomína naše korene. Projekt ColoMBiana Linen predstavuje znovunájdenie tohto nenápadného, stáročia pretrvávajúceho pokladu.

Úžasné vlastnosti ľanu

Vo svete, kde sú umelé materiály na poprednom mieste, sme si rýchlo zvykli na opotrebovanie vecí. Ľan je, naopak, vysoko trvácna a udržateľná tkanina a čím viac sa nosí, tým sa stáva príjemnejším a krajším. Ľan je 100 % hypoalergénne vlákno. Vyznačuje sa antiseptickými vlastnosťami, potláča rast baktérii, húb a plesní. Neelektrizuje, nechytá prach a neprechádza toxickou výrobou. Často sa mu tiež pripisujú liečivé vlastnosti pri ekzémoch a citlivej pokožke.

Záleží nám na tom, aby boli všetky naše produkty vyrábané bez chémie. Náš ľan pochádza od európskych malovýrobcov, má certifikát OEKO-TEX® Standard 100 a spĺňa prísne medzinárodné kritéria pre kvalitu a zdravotnú nezávadnosť na všetkých úrovniach produkcie.

Absorpcia

Výrobky tkané z ľanového vlákna majú lepšie absorpčné schopnosti ako bavlna. Kým sa nám začnú javiť vlhké, dokážu z vlhkosti pohltiť až až 20 % svojej suchej váhy.

Priedušnosť a termoregulácia

Ľan vodu nielen výborne absorbuje, ale vďaka svojej štruktúre vlhkosť i odvádza. Zároveň má vynikajúce termoregulačné vlastnosti - v lete príjemne chladí a v zime hreje.

Odolnosť

Ľanové vlákno je najsilnejšie a najpevnejšie prírodné vlákno. Vďaka tomu je plátno, z ktorého šijeme naše oblečenie, odolné voči oderom, pretrhnutiu či natiahnutiu.

Fair trade

Fair trade

100 % Nature

100 % Nature

Hand Made

Hand Made

Vážení zákazníci,

vitajte v jedinečnom svete ColoMBiana, v ktorom sa exotická príroda a kolumbijská kultúra spája s európskym zmyslom pre detail. Spojenie ľanového oblečenia a šperkov predstavuje dokonalú súhru pohodlia a elegancie. Nechajte inšpirovať našimi kolekciami!